Jak správně čistit pleť

Nechcete pouze vyhazovat peníze za pleťovou kosmetiku? Zaměřte se nejprve na správné čištění, které je naprostý základ péče o pleť. Jen dobře vyčištěná pokožka si z krémů a dalších kosmetických produktů vezme maximum a odmění se vám mladistvým a svěžím vzhledem.

Čištěním z pleti odstraníte přebytečný maz, odumřelé kožní buňky, zbytky make-upu i bakterie a viry, které se během dne na obličeji usazují. Tím odstraníte bariéru, která by jinak bránila vstřebávání účinných látek z kosmetiky. A také zabráníte tomu, aby nahromaděné usazeniny způsobily dermatologické problémy jako je podráždění, akné i předčasné stárnutí pokožky.

Vybírejte přípravky podle typu své pleti

Suchá, smíšená, normální nebo mastná? Typ pleti závisí na množství vyprodukovaného kožního mazu. Používáním vhodné kosmetiky se stav pleti může výrazně zlepšit. Takže pokud vás trápí šupinatá pleť a nepříjemné pnutí, volte šetrné přípravky, které hydratují už během procesu čištění. Mastná pokožka zas ocení, když z ní přebytečný maz odstraníte opravdu účinně.

Další kapitolou je pak zralá pleť, která už není tak pružná a snadněji se vysuší. Už od 35 roku se v pleti netvoří dostatek kolagenu a elastinu, který je potřebný pro její pružný a mladistvý vzhled. Proto doporučujeme používat pleťovou péči s obsahem kolagenu ještě dřív, než se vám začnou tvořit hluboké vrásky. A to neplatí jen o krémech, ale právě i o odličovacích produktech. 

TIP: Nejlepší volbou jsou kosmetické přípravky bez dráždivých složek jako jsou barviva, konzervanty a podobně. Naopak účinné látky přírodního původu jsou k pleti mnohem šetrnější a odvedou lepší službu.

Čištění pleti jako každodenní rituál

Pravidelnost je základ. Když se naučíte čistit pleť pravidelně každé ráno a večer, pleť vám poděkuje. Ranní čištění z pleti odstraní maz a odumřelé buňky, večer se k tomu ještě přidají nečistoty z prašného prostředí a zbytky make-upu. 

TIP: Pokud sportujete, nezapomeňte pleť jemně vyčistit i po sportovním výkonu. O to více, jestli jste měli helmu nebo třeba kšiltovku.

Jak na ranní čištění pleti

V noci se potíme a také se nám mohou usadit na pleti nečistoty z polštáře. Proto než se ráno namažete pleťovým krémem a nanesete make-up, je potřeba všechny nečistoty odstranit micelární vodou nebo pleťovým tonikem. Pokožka bude svěží a díky tomu, že z ní odstraníte vrstvičku mazu a nečistot, se může lépe vstřebat krém a také k vyčištěnému podkladu lépe přilne make-up.

Jak na večerní čištění

Když vynecháte ranní čištění, není to takový problém, jako když na něj zapomenete večer, kdy pleť dostávala celý den pořádně zabrat.

Ze všeho nejdřív odličte oči. Ideálně tak, že tamponky napuštěné odličovačem položíte na zavřené oči a necháte chvíli působit. Jakmile se líčidla rozpustí, začněte je stírat. Ideálně netlačte a jemné tahy směřujte dolů a dovnitř. Směr odličování je důležitý proto, abyste si zbytečně nevytahovali kolagenová vlákna, která se starají o pružnost pleti. Dávejte pozor, aby na očích nezůstaly žádné zbytky řasenky, linek nebo stínů, ty totiž mohou oko dráždit a vyvolat například zánět spojivek.

Večerní odličovací rituál by se měl skládat z čistícího krému či gelu, které zvládnou odstranit nečistoty rozpustné v tucích, a dále pak z tonika, které odstraní nečistoty rozpustné ve vodě a vyrovnává pH pleti. Nezapomeňte ani na rty, kde je pokožka tenká a citlivá. Zbytky nečistot by totiž mohly způsobit praskání koutků.

TIP: Bojujete s počínajícími vráskami? Vyzkoušejte čistící krém a hydratační tonikum z řady Collagen Active, které se postarají o šetrné vyčištění doplní potřebný a pleti kolagen.

Správná technika čištění pleti

Čisticí pěny a gely nanášejte konečky prstů. Nedoporučuje se používat hrubou žínku, která pokožku podráždí. Přípravek do pokožky masírujte po dobu cca 60 sekund a pak obličej důkladně opláchněte vlažnou vodou. Rozhodně nepoužívejte horkou vodu, která pleť vysuší a podráždí, ani studenou, která nedokáže nečistoty efektivně odstranit.

Vyčištěnou pleť pak jemně osušte čistým ručníkem. Zejména pokud trpíte na akné, je vhodné ručník měnit každý den, jinak hrozí, že se v něm budou množit bakterie, které kožní problémy ještě prohloubí.

Malý bonus pro pleť

Pokud vám na stavu pleti opravdu záleží, dopřejte si jednou týdně pleťovou masku, která na pleti zůstává déle a účinkuje tak mnohem intenzivněji. Jednou až třikrát týdně pak můžete čištění pleti doplnit o jemný peeling, který odstraní šupinky, prokrví pokožku a pravidelným používáním také dokáže zesvětlit pigmentové skvrny nebo zjemnit vrásky. Ne každému typu pleti ale peeling sedne, zejména u citlivé a aknózní pleti vybírejte peeling opravdu dobře, případně ho používejte opravdu jen výjimečně.

Zpět do obchodu