Pigmentové skvrny: Co je způsobuje a jak se jich zbavit?

Společně s vráskami jsou pigmentové skvrny nejčastějším kosmetickým problémem, který řeší spousta žen. Kde se vlastně berou a je možné se jich účinně zbavit? Na to se podíváme v článku.

Hyperpigmentace, stařecké skvrny nebo prostě jen pigmentové skvrny. Všechny názvy znamenají to samé a způsobují nám nevzhledné fleky na obličeji, dekoltu i na rukách. Takto zabarvená pokožka působí starší, což je i hlavní důvod, proč se skvrn snažíme zbavit. Pojďme se tomuto tématu věnovat ale trochu podrobněji.

Co způsobuje pigmentové skvrny 

Na pigmentaci pokožky má vliv hned několik faktorů, ty nejdůležitější jsou naše genetika, věk a také sluneční záření. Tvorba a distribuce melaninu, který je zodpovědný za barvu naší pokožky, se může různými vlivy narušit, což má za následek jeho nerovnoměrné rozložení, které vnímáme jako nežádoucí skvrny.

Rizikové faktory tvorby pigmentových skvrn:

  • Věk nad 35 let – v tomto věku se poprvé začínají objevovat pigmentační nepravidelnosti, které jsou následkem stárnutí pokožky. Je proto čas začít používat anti-aging kosmetiku, ideálně s obsahem kolagenu, který pleti navrací pevnost a svěží vzhled.. 
  • Hormonální změny – pigmentové skvrny se často začínají tvořit během těhotenství i v době prvních let po porodu. Stejně tak může vznik způsobit i užívání hormonální antikoncepce.
  • Nadměrné slunění – pokud nepoužíváte krémy s dostatečnou ochranou, způsobí UVA a UVB záření nadměrnou tvorbu melaninu, jejíž následkem jsou právě pigmentové skvrny.
  • Následek akné – hyperpigmentace následkem zánětu nebo poranění kůže při akné není žádnou výjimkou. Takovou pokožku je o to více potřeba chránit před sluncem.
  • Problémy s játry, žaludkem a střevy – v takovém případě nezapomínejte na vyváženou stravu a pravidelnou očistu organismu.
  • Nesprávné používání kosmetiky – ne každá kosmetika by měla přijít do styku se slunečními paprsky, to platí zejména pro parfém. Ten obsahuje éterické oleje, které v kombinaci s UV zářením mohou hyperpigmentaci způsobit.

Jak odstranit pigmentové skvrny na obličeji

Dá se pigmentových skvrn vůbec zbavit? Dá! Ale chce to trpělivost a pravidelnou péči vhodnou kosmetikou. Kde začít?

Nepodceňujte význam peelingu! Ten odstraňuje pigmentové skvrny vrstvu po vrstvě, s každou další aplikaci uvidíte zlepšení. Kromě toho peeling odstraní odumřelou kůži z povrchu pokožky a umožní tím snadnější proniknutí účinných látek kosmetiky tak, aby nepůsobila jen povrchově. Což vede k rychlejší obnově buněk a zdravějšímu vzhledu pokožky. Pokud si chcete poradit zároveň s pigmentovými skvrnami i vráskami, vyzkoušejte jemný peeling z řady Collagen Active, který pleť šetrně čistí a omlazuje. Ideální je pravidelné používání dvakrát týdně, rozhodně ne častěji, přílišná mechanická exfoliace pleti naopak může tělo vyburcovat k větší tvorbě melaninu.

Udržujte pokožku mladou. Svěží hydratovaná pokožka nebude tolik náchylná k tvorbě pigmentových skvrn. Proto nezapomínejte každé ráno a večer pleti dopřát péči v podobě výživného krému.

Pokožku denně čistěte. Pravidelné čistění pleti pleť udržuje v kondici. Právě čištěním odstraníte z pleti zbytky make-upu, mazu i nečistot, které brání vstřebávání kosmetických produktů.

Existuje prevence?

Nejjednodušší prevence tvorby pigmentových skvrn je omezení pobytu na přímém slunci a samozřejmě také používání krémů s ochranným UV faktorem. Krémy s UV ochrannou by měly patřit do denní péče ale nejen v létě, sluneční paprsky mají sílu i v zimních měsících. Pokud se pohybujete na ostrém slunci delší dobu, nezapomínejte znovu nanést vrstvu opalovacího krému, aby byla ochrana stále aktivní. Rozhodně se velkým obloukem vyhněte soláriím, které celý problém jen zhorší. S prevencí také pomůže vyvážená strava, ve které by neměl chybět dostatek vitamínů C a E, zinku, beta-karotenu a selenu.

Zpět do obchodu